Budowa domu krok po kroku

etapy budowy domu

Gdy decydujemy się zbudować dom, musimy dokładnie zastanowić się, czego potrzebujemy i jakie są nasze oczekiwania względem miejsca, w którym będziemy mieszkać. Najlepiej pomyśleć o tym już w trakcie rozmowy z projektantem, który pomoże nam zdecydować, czy lepiej wybrać gotowy projekt, czy też projekt indywidualny, stworzony specjalnie na nasze potrzeby. Drugie rozwiązanie jest oczywiście droższe od pierwszego, jednak dzięki niemu możemy uzyskać niepowtarzalny projekt, którego bryła i konstrukcja będzie dopasowana indywidualnie do naszych oczekiwań.

Zacznijmy od początku: powinniśmy po kolei zastanowić się i zebrać informacje na temat tego, jak powinien wyglądać proces budowy domu. Po pierwsze musimy wykonać równolegle kilka czynności: uzyskać kredyt lub fundusze na budowę w inny sposób, a także wybrać wspomniany wcześniej projekt domu. Kwestia kredytu jest nieco problematyczna, ponieważ nie zależy ona w pełni od nas. W każdym banku obowiązują nieco inne procedury i inne wymagania względem kredytobiorców, jednak dobrze jest ubiegać się o kredyt mniej więcej na dwa miesiące przed planowaną datą wypłaty środków. Warto również zaznaczyć (co nie każdy zapewne wie), że środki na budowę domu będą wypłacane w transzach (zwykle po tym, jak przedstawimy kolejne dokumenty rachunkowe za materiały lub pracę). W związku z tym dobrze jest rozplanować wypłaty i budowę w taki sposób, aby nie nastąpiło w pewnym momencie jej zatrzymanie.

Równolegle powinniśmy wybrać projekt. Na rynku istnieje ogromna ilość biur architektonicznych, a każde z nich ma w swojej ofercie co najmniej kilkaset projektów, dlatego też wybór, który się przed nami otwiera, jest ogromny. Oczywiście u większości architektów gotowe projekty domów można indywidualnie dopasować w granicach rozsądku (zależy to już od danego projektu).

Trzecim etapem, następującym po zakończeniu dwóch powyższych jest wybór kierownika budowy, czyli osoby odpowiedzialnej za pilnowanie wszelkich prac i bezpieczeństwo na terenie budowy. Następnie powinniśmy zebrać całą dokumentację, umówić się z firmą wykonawczą mającą przeprowadzić całość prac razem z ewentualnym wykończeniem, a ostatecznie zajmujemy się zaopatrzeniem budowy, kupnem materiałów budowlanych oraz dostarczeniem wymaganego sprzętu.

Jest to oczywiście tylko ogólny zarys poszczególnych etapów budowy. Szczegóły warto ustalić z kierownikiem budowy bądź poznać je, czytając różnego rodzaju serwisy budowlane, na których znajdziemy dokładny opis całego procesu.

One response on “Budowa domu krok po kroku

  1. Inkom pisze:

    Wpis ciekawie prezentuje to wszystko co musimy krok po kroku wykonać podczas budowy domu. Osoby decydujące się na budowę powinny prześledzić tego rodzaju wpisy aby być bardziej przygotowanym i świadomym swoich działań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + 19 =