Jak dobrać dodatki do salonu?

pokój dzienny dodatki

Salon powinien być zaraz po przedpokoju najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu. Klimat tego wnętrza z pewnością tworzą nie same meble, ściany, czy podłogi a specyficzne dodatki, nadające mu animuszu. Wiele osób jednak ma problem z ich wyborem – postaramy się go ułatwić.

Barwa dodatków do salonu

Salony urządzone w stylu nowoczesnym i industrialnym często są zbyt minimalistyczne i monochromatyczne, a tym samym smutne. Takie pomieszczenia dzienne warto jest ożywić dodatkami w intensywnych kolorach. Najefektowniejsze barwy, które wspaniale podkreślają charakter tego typu wnętrz to te mocne i charakterystyczne, takie jak limonkowa zieleń, cytrynowa żółć, wiśniowa czerwień, słoneczny pomarańcz, morski turkus czy głęboki fiolet. W pokojach dziennych urządzonych w stylu klasycznym i tradycyjnym lepiej sprawdzą się metaliczne dodatki srebrne, złote i miedziane oraz te o barwach pastelowych, takich jak pisakowa żółć, niebiański błękit, wrzosowy fiolet, „majtkowy” róż, leśna zieleń czy przygaszona czerwień.

Styl dodatków do salonu

Dodatki powinny stylistycznie odpowiadać motywom przewodnim całych aranżacji salonów. W pokojach minimalistycznych i nowoczesnych idealnie sprawdzą się te designerskie o fantazyjnych lub zabawnych formach, przyciągające wzrok. Do pomieszczeń industrialnych doskonale dopasują się wszelkie dodatki metaliczne, przemysłowe i fabryczne. W salonach klasycznych i tradycyjnych świetnie zagrają przedmioty z duszą, rękodzieła takie jak koronki, porcelanowe figurki i patery, tkaniny w kratkę, paski czy pepitkę itp. Wnętrza urządzone w stylu egzotycznym wspaniale podkreślają dodatki drewniane i bambusowe takie jak tacki stołowe, wazony i figurki oraz barwne, ręcznie tkane płótna.

Nagromadzenie i rozmieszczenie dodatków

Z ilością dodatków do salonu nie wolno przesadzić. Najlepiej jest umieścić w tym pomieszczeniu od czterech do sześciu ciekawych, przyciągających wzrok, stylistycznie spójnych przedmiotów, dopełniających aranżację wnętrza. Zbyt duża ich ilość sprawi wrażenie chaosu, a zbyt mała będzie powodowała, że pokój będzie wydawał się niewykończony. Wnętrze salonu powinno zostać równomiernie uzupełnione dodatkami. Nie warto stawiać wszystkich na jednej komodzie. Ozdoby najlepiej jest umieszczać na różnych poziomach, w obrębie różnych stref wnętrza, tak aby były obecne z każdej perspektywy.

 

Dodatki do salonu powinno się wybierać z głową. Należy odnieść je do stylu aranżacyjnego całego wnętrza. Wtedy łatwo jest wybrać najodpowiedniejszy ich rodzaj i barwę. Należy pamiętać również o tym, aby ozdoby i dekoracje do salonu były równomiernie rozmieszczone we wnętrzu i nie zagracały go.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty − eleven =