Jak urządzić pokój dla dziecka?

pokój dla dziecka

Samodzielny pokój to marzenie każdego dziecka. Chyba każdy rodzic w miarę możliwości stara się je spełnić. W dzisiejszych czasach, w których panuje moda na aneksy kuchenne w salonach i sprytne rozwiązania architektoniczne, nawet w klaustrofobicznie małych kawalerkach ludzie wydzielają osobne pokoje swoim pociechom. Wszystkie te pomieszczenia, nie istotne, czy znajdują się w mieszkaniach czy w domach, mają jedną wspólną cechę – niewielką powierzchnię, trudną do zaaranżowania.

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Strefowość

Pokój dziecięcy to wnętrze wielofunkcyjne, w którym pociecha uczy się, przebiera, śpi i spędza czas wolny. Dlatego ważne jest, aby pomieszczenie to podzielić na choćby umowne strefy, które pozwolą dziecku w sposób intuicyjny przechodzić od jednej czynności do drugiej.

Najważniejsze części funkcjonalne pokoju dziecięcego to:

  • sypialna (wyznaczana przez łóżko),
  • naukowa (umiejscowiona tam, gdzie biurko)
  • przechowywania (ta, w której znajdują się szafy i komody).

Jakie są zasady ich stosowania? Strefa sypialna powinna być położona w jak najbardziej intymnej części pokoju, zapewniającej sapiącemu dziecku ciszę i spokój. Samo łóżko nie może stać pod oknem, ponieważ odgłosy z zewnątrz, światła ulicy oraz chłodne powiewy wiatru mogą uniemożliwiać dziecku sen. Łóżka nie wolno również przysuwać do grzejnika – takie jego położenie utrudnia cyrkulację powietrza we wnętrzu, co prowadzi do powstawania wilgoci, osadzania się grzybów i pleśni, szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia pociechy. W bezpośrednim sąsiedztwie łóżka nie powinno się również stawiać biurka, kojarzącego się dziecku z obowiązkami szkolnymi i aktywnością dzienną. To zaś umieszcza się jak najbliżej okna w taki sposób, aby pociecha rysując czy odrabiając lekcje w dzień, mogła to robić przy naturalnym świetle. Biurko jest dobrze postawione wtedy, kiedy dziecko może wygodnie usiąść na stojącym przed nim krześle, nie obijając się o inne meble. W końcu pokój dziecięcy to nie tylko łóżko i biurko, ale i regały, komody i przynajmniej jedna pojemna szafa. Każde dziecko potrzebuje strefy do przechowywania swoich skarbów – zabawek, książek, ubrań, akcesoriów hobbystycznych. Ponieważ te często pozostają w bałaganie, dobrze jest je nieco ukryć przed wzrokiem osób zaglądających do pokoju. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie dużej, zamykanej szafy we wnęce, bądź za drzwiami, a regałów, komód i witrynek przy ścianie, na którą otwiera się skrzydło wejścia do pomieszczenia.

Bezpieczeństwo

Pokój dziecięcy powinien być bardzo bezpieczny, szczególnie jeśli mieszka w nim energiczny przedszkolak lub roztrzepany uczeń podstawówki. Komunikacja po pomieszczeniu musi być łatwa i wygodna, a wnętrze nie może być zagracone. Na środku pokoju nie może znaleźć się żaden mebel, ani inny problematyczny rodzaj przegrody. Dobrze, gdy centralna część tego wnętrza jest pusta – wtedy pokój wydaje się większy, a na jego środku można komfortowo bawić się czy ćwiczyć. Podłoga w pomieszczeniu, które zamieszkuje dziecko powinna być równa, pozbawiona skaz i antypoślizgowa, warto ją dodatkowo przykryć miękkim dywanem, amortyzującym przypadkowe upadki. Szczególnie istotne jest to w przypadku urządzania pokoju malucha. Starsze dziecko potrafi obejść się bez dywanu, choć zapewne będzie postrzegało go jako miły, przytulny akcent w pomieszczeniu. W pokoju dziecięcym niebezpieczeństwo stwarzają też elementy szklane, metalowe i ciężkie, dlatego przede wszystkim przy małym dziecku, należy ich ilość zredukować do minimum.

Aranżacja

Aspekty aranżacyjne związane z pokojem dziecięcym są w dużej mierze kwestią osobistego gustu dziecka i jego rodziców. Niemniej jednak pewne rozwiązania są po prostu stworzone dla dzieci i nastolatków i doskonale sprawdzają się w ich pokojach. Do takich należą między innymi wielkie pufy – poduchy, wysokie półki ścienne, wewnętrzne huśtawki, skrzynie na kółkach, tablice magnetyczne korkowe oraz bujane fotele. Dzieciom służą też kreatywne rozwiązania wykończeniowe, takie jak fantazyjne wzory, żywe kolory, mocne kontrasty i ciekawe struktury. Po prostu idealnie pasują do ich energicznych, młodych ciałem i duchem charakterów. Dzieci niezwykle potrafią docenić świetne, wysokiej jakości meble o interesującym designie. Przydają im się bardzo te rosnące razem z nimi, o regulowanych wymiarach. Równie dobrze sprawują się wielofunkcyjne, takie jak piętrowe łóżka z szufladami czy szafkami. Pozwalają dodatkowo na efektywniejsze wykorzystani przestrzeni i tak zazwyczaj małego pomieszczenia.

Pokój dziecięcy rządzi się swoimi prawami. Nie ma co liczyć na to, że zawsze będzie perfekcyjnie zorganizowany, posprzątany i piękny. Może zaś być funkcjonalny, ergonomiczny, wygodny i bezpieczny, a przede wszystkim – atrakcyjny i przyjazny dla pociechy. Z tego powodu jego aranżacja powinna być przemyślana i kreatywna i warto jej poświęcić nieco więcej czasu.

One response on “Jak urządzić pokój dla dziecka?

  1. Alicja B. pisze:

    Znakomite pomysły!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 2 =