fbpx

MIKROSKOPIJNA ŁAZIENKA ALL INCLUSIVE

utworzone przez paź 25, 2019Inspiracje, wnętrza0 komentarzy

  1. Strona główna
  2.  » 
  3. Inspiracje
  4.  » MIKROSKOPIJNA ŁAZIENKA ALL INCLUSIVE

Chyba każdy chciałby posiadać w domu dużą, wygodną łazienkę. Taką, w którą nie trzeba wciskać na siłę sprzętów sanitarnych, a można postawić zarówno wannę, jak i prysznic czy bidet. Na szczęście, dzięki kilku sprytnym rozwiązaniom nawet w mikroskopijnej łazience można osiągnąć taki komfort jak w dużym pokoju kąpielowym. Wystarczy się zainspirować.

Marzenia ściętej głowy – wanna, prysznic i bidet

W łazience o powierzchni czterech metrów kwadratowych raczej ciężko jest wygospodarować miejsce na wannę i prysznic. Warto jednak pamiętać o tym, że te dwa urządzenia sanitarne można połączyć w jedno. Wystarczy do wanny, najlepiej mniejszej – asymetrycznej, narożnej, dokupić parawan szklany, a na ścianie powiesić panel prysznicowy. Tym sposobem w małej łazience można skorzystać zarówno z kąpieli, jak i prysznica. A może – da się przenieść pralkę do innego pomieszczenia i wygospodarować miejsce zarówno na wannę jak prysznic?

To nieprawda, że w małej łazience nie ma miejsca na bidet. Funkcję bidetu może w końcu przyjąć zwyczajna bateria prysznicowa podwieszona na ścianie w pobliżu miski sedesowej. To proste, genialne i nie zabierające przestrzeni rozwiązanie, które można polecić również właścicielom większych łazienek. W końcu po co „przesiadać się” z sedesu na bidet, kiedy podmyć można się od razu po skorzystaniu z toalety? A ile można zaoszczędzić pieniędzy i miejsca!

Perfekcyjna pani domu – pralnia z prawdziwego zdarzenia

Wszystkim perfekcjonistom marzy się osobna pralnia w mieszkaniu czy domu. Pomieszczenie to z zasady powinno pomieścić kosze na bieliznę, pralkę i deskę do prasowania. Czy ktoś jednak powiedział, że nie można ich umieścić w małej łazience? Oczywiście, że można! W jaki sposób?

Wybierając płytką pralkę ładowaną od przodu można ją zabudować pod blatem z umywalką. Na blacie nad pralką powstaje wtedy idealne miejsce do przechowywania proszków do prania i płynów do płukania tkanin, na przykład w ładnej, dużej misce. Na fragmencie ściany nad blatem da się zawiesić rozkładaną deskę do prasowania. Jeśli jej spód zostanie ozdobiony, będzie stanowić ciekawą ścienną dekorację. Żelazko również można powiesić na specjalnym uchwycie na ścianie lub szafce – dzięki takiemu rozwiązaniu przygotowanie stanowiska do prasowania zajmie nie więcej niż minutę.

A miejsce na bieliznę? To zawsze się znajdzie. Dostępne na rynku kosze na pranie przyjmują różnorodne formy i rozmiary, które można dopasować do każdego wnętrza i kącika. Jeżeli mimo to w łazience nie ma miejsca na taki schowek, może warto pomyśleć o wykorzystaniu wnęki albo przestrzeni pod wanną? Nad wanną zaś dobrze jest umieścić klasyczną suszarkę na ubrania, podwieszoną pod sufit. Jeśli na taką z jakiegoś względu nie ma miejsca, można zaopatrzyć się w model składany do ściany. Już nigdy nie trzeba będzie biegać z bielizną na balkon czy rozkładać suszarki w pokojach.

Przestrzeń – to nie tylko podłoga

Mając do czynienia z małymi łazienkami nie należy zapominać, że ich powierzchnia to nie tylko metraż mierzony po podłodze. To także ściany i drzwi na których można wiele rzeczy powiesić – jak choćby wspomnianą deskę do prasowania, suszarkę na ubrania, żelazko, ale również wieszaki, półki i szafki. W mikroskopijnej łazience warto jest wykorzystać każdy centymetr. To naprawdę nie takie trudne jak się wydaje. Tym bardziej, że na rynku jest coraz więcej sprytnych sprzętów i akcesoriów, a producenci armatury i ceramiki oferują rozmaite rozmiary i kształty urządzeń, które można zmieścić wszędzie.

Dla oka – powiększenie optyczne

Aranżując mikroskopijną łazienkę należy pamiętać o tym, aby zastosować w niej jasne kolory i połyskujące faktury, które nie pomniejszą wnętrza. Wystrój powinno oprzeć się na prostych i jednolitych płytkach oraz dodatkach, ponieważ zbyt duża ilość wzorów i faktur może wywołać wrażenie chaosu. Warto zastanowić się nad optycznym powieleniem przestrzeni poprzez zawieszenie na ścianie wielkopowierzchniowego lustra. Równie istotny jest dobór oświetlenia – prostego, jasnego, nie przytłaczającego pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem jest spory świetlik na równi z sufitem w akompaniamencie skromnego oświetlenia punktowego nad umywalką.

Nawet mikroskopijna łazienka może być pokojem kąpielowym all inclusive. Takim, w którym jest wszystko – sedes, umywalka, wanna, prysznic, bidet, pralnia, prasowalnia, suszarnia, miejsce do przechowywania i wiele, wiele innych. Wystarczy tylko podejść mądrze do aranżacji tego jakże wymagającego pomieszczenia i skorzystać z niektórych pomysłów zaproponowanych w tym artykule. Do dzieła!

Pamiętajcie, że na łazience i kuchni nie warto oszczędzać – są to pomieszczenia, których remont będziecie odwlekać możliwie najdłużej, więc warto dobrze przemyśleć rozwiązania i postawić na jakość!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *