fbpx

PLANOWANIE MASTER BEDROOM

utworzone przez cze 26, 2014Inspiracje, wnętrza0 komentarzy

  1. Strona główna
  2.  » 
  3. Inspiracje
  4.  » PLANOWANIE MASTER BEDROOM

Zawsze warto korzystać z praktycznych i nowoczesnych rozwiązań funkcjonalnych w zakresie planowania architektonicznego. Jednym z nich jest tak zwane master bedroom. Jest to zespół pomieszczeń w strefie intymnej gospodarzy domu, na który zazwyczaj składają się sypialnia, garderoba oraz łazienka.

Zainteresowanie projektami z master bedroom jest coraz większe. Inwestują w nie rodziny wielodzietne, osoby ceniące sobie ponadprzeciętny komfort, a także ludzie pragnący posiadania własnej, prywatnej części domu tylko dla siebie.

Jeśli zastanawiasz się nad projektem z master bedroom, zapraszam do zapoznania się z artykułem. W jego treści znajdziesz wskazówki, które poprowadzą Cię we właściwym kierunku na drodze do perfekcyjnego master bedroom!

Położenie master bedroom

Kompleks pomieszczeń master bedroom powinien znaleźć się w takim miejscu domu, które można zakwalifikować do jego części prywatnej. W domach parterowych należy je umieścić w strefie nocnej. Najlepiej byłoby by, gdyby odzielała je od innych sypialni dodatkowa łazienka, ściana nośna bądź jakieś mniej eksploatowane pomieszczenie. Ważne jest, aby stale używane pokoje nie były tuż za ścianą. Dzięki temu gospodarze mają w master bedroom ciszę i spokój, a równocześnie mogą umieścić wejście do kompleksu we wspólnym korytarzu dla tej i innych sypialni. Taki rozkład stwarza doskonałe warunki do opieki nad dziećmi zamieszkującymi inne pokoje przy jednoczesnym zachowaniu prywatności rodziców. Aby tą jeszcze bardziej podkreślić, często umieszcza się master bedroom przeciwlegle do pozostałych pokoi prywatnych. Jest to dobre rozwiązanie wtedy, kiedy gospodarze mają już dorastające dzieci, które potrzebują spokoju i nie wymagają tak dużej opieki, jak mniejsi potomkowie.

Inaczej sprawa ma się w przypadku domów piętrowych i tych z użytkowym poddaszem Wielu inwestorów decyduje się na położenie master bedroom na drugiej kondygnacji, w strefie sypialnianej z pokojami dziecięcymi i gościnnymi. To rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Pozwala podzielić dom na dwie wyraźnie oddzielone części – nocną i dzienną, a także umożliwia wygodną opiekę nad dziećmi, lecz nie zapewnia całkowitej prywatności rodzicom. Więcej intymności gospodarze domów dwukondygnacyjnych zyskują planując master bedroom na parterze. Takie położenie zapewnia im bliskość pomieszczeń dziennych (kuchnia, salon) i swobodę przechodzenia między nimi, lecz nie jest idealne. Odgłosy dochodzące z tych wnętrz mogą bowiem uniemożliwiać spokojny sen. Odwiedzający dom goście mogą również przypadkowo trafiać do sypialni i łazienki gospodarzy, co mija się z celem master bedroom.

Rozkład kompleksu

Często jest pomijany przez Inwestorów, ale to od niego zależy, czy master bedroom będzie rzeczywiście wygodne i praktyczne. Spotyka się różne rodzaje master bedroom. Jeśli posiada ono osobny korytarz, z którego przechodzi się zarówno do sypialni, jak i garderoby oraz łazienki, to każde pomieszczenie żyje swoim życiem. Gdy jeden z gospodarzy śpi, drugi szykuje się do wyjścia, ubiera, myje i nie przeszkadza śpiącemu partnerowi, ponieważ po pobudce przebywa już poza sypialnią. Nie ma jednak odpowiedniej wygody, bo po kąpieli musi przejść przez parę drzwi i korytarz, aby się ubrać. W wielu master bedroom pierwszym pomieszczeniem jest sypialnia, a kolejnymi łazienka i garderoba. Zaletą takiego rozkładu jest dostępność łazienki i garderoby jedynie dla eksploatacji gospodarzy, a wadą – fakt, że cokolwiek robi partner, zanim wyjdzie z kompleksu, musi przejść przez sypialnię, co może powodować nieoczekiwane pobudki. Są także takie master bedroom, które zaczynają się od łazienki i garderoby. Przedstawiony problem przechodzenia przez sypialnię jest eliminowany, a pierwsze pomieszczenia stanowią barierę akustyczną. Jednak i takie rozwiązanie może mieć swoje wady – choćby dostępność stref prywatnych dla osób z zewnątrz.

Architekci proponują różnorodne rozkłady master bedroom, które mają za zadanie stworzenie ergonomicznej strefy poranno-wieczornej, zgodnej z naturalną kolejnością wykonywania poszczególnych czynności. Aby dobrać ten odpowiedni należy, zastanowić się nad wieloma aspektami. Warto sobie i architektowi odpowiedzieć na pytania:

  • Czy gospodarze wstają jednocześnie, czy osobno?
  • Czy gospodarze często korzystają w nocy z łazienki/wc?
  • Czy gospodarze ubierają się od razu po skorzystaniu z łazienki, czy np. chodzą po domu w szlafroku?
  • Czy gospodarzom zależy na bliskości pomieszczeń dziennych i swobodzie przechodzenia do nich bezpośrednio z master bedroom?
  • Czy gospodarzom zależy na bliskości pokoi dzieci czy wręcz odwrotnie?
  • Czy gospodarze chcą udostępniać swoją łazienkę i garderobę innym?
  • Czy i kiedy gospodarze budzą się nieoczekiwanie? Ze względu na co – hałas/światło itp?

Odpowiedź na te i inne pytania pomoże w rozplanowaniu perfekcyjnego master bedroom, idealnie dopasowanego do osobistych potrzeb inwestorów.

Master bedroom jest kompleksem, który wydziela właściwie osobne mieszkanie w domu. Jest strefą całkowicie prywatną, wielozadaniowym azylem. Dlatego tak ważne jest, aby do jego projektowania podejść poważnie. Ocenić rozwiązania pod względem wad i zalet, potrzeb funkcjonalnych, jak również osobistych preferencji.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *