Z piwnicą, czy bez?

20.09.2018
|
0 Komentarze
|

Budując dom jedną z kwestii nad, którą należy się pochylić to piwnica. Robić czy nie? Poniżej kilka argumentów za i przeciw.

Z PIWNICĄ, CZY BEZ?

Piwnica – w tradycji architektury polskich domów jednorodzinnych przyjęło się że musi być. Niegdyś służyła do składowania opału na zimę, oraz izolacji od gruntu. Obecnie pełni raczej rolę pomieszczenia gospodarczego. Tak więc, czy faktycznie musi być?

W ostatnich latach narasta wręcz przeciwna ku temu tendencja do powstawania domów całkowicie niepodpiwniczonych. Moda ta podyktowana przede wszystkim przez względy ekonomiczne sprawdza się w niejednym przypadku, lecz czy kompletne wykluczenie piwnicy z życia domowego jest uzasadnione? Jakie są koszty takiej inwestycji? Z czego i w jakich warunkach opłaca się budować piwnicę, a kiedy jest to całkowicie nieekonomiczne? Poniżej wyjaśniamy, w jakich przypadkach warto zdecydować się na budowę podpiwniczonego domu.

CZY WSZĘDZIE DA SIĘ JĄ ZROBIĆ?

Nie wszędzie. Jednym z najważniejszych warunków decydujących o budowie podpiwniczenia jest niski poziom wód gruntowych na działce – im niższy, tym lepiej. Jeśli poziom ten jest zbyt wysoki, woda będzie wywierać większy napór na ściany piwnicy, a także podmywać fundamenty. Należy również brać pod uwagę koszty związane z samą izolacją piwnicy przy wysokim poziomie wód – koszty będą wysokie, gdyż będzie trzeba zastosować izolację ciężką która wymaga dokładniejszego wykonania oraz nakładów finansowych.

Warto pamiętać, że im płycej zostanie posadowiona piwnica, tym dalej znajdzie się od ewentualnych wód gruntowych.  Najlepiej aby poziom wód znajdował się jak najniżej, ponieważ zawsze istnieje możliwość podniesienia się wód gruntowych w okolicy z powodu np. zmian klimatycznych, intensywnych deszczy, czy wylewów rzek. Zalana piwnica to nie lada problem, ale można temu zaradzić jeśli izolacja podłogi i ław fundamentowych została wykonana poprawnie, a woda wlała się jedynie przez okna piwniczne – wystarczy ją wtedy wypompować i poczekać aż piwnica wyschnie. W drugim i niestety powszechnym przypadku – wilgoć może przedostać się do wnętrza przez nieszczelności w izolacji, a w takiej sytuacji ciężko będzie coś zrobić – woda z zewnątrz będzie stale napływać, co może skończyć się nawet popękaniem ścian.

CO Z KOSZTAMI?

Koszty wciąż pozostają głównym powodem rezygnacji z podpiwniczenia. Nic dziwnego, skoro są nawet o 20-30% wyższe w przypadku domu z piwnicą, niż bez. Największe różnice finansowe wynikają z konstrukcji podpiwniczenia – prace przy fundamentach są dużo droższe ze względu na ich ilość i zużycie materiału (np. położenie dużej ilości izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, wykopy, stabilizacja gruntu itp.). Również koszty samej eksploracji nie pokazują piwnic w łaskawym świetle: są one ok. 15-20% wyższe niż w przypadku domu bez podpiwniczenia, min. ze względu na konieczność ciągłego doświetlania światłem sztucznym z powodu małej ilości światła słonecznego. Nieopłacalna jest też budowa domu z częściowym podpiwniczeniem – koszty będą zbliżone do budowy pełnego podpiwniczenia, przy podobnym nakładzie pracy.

KIEDY PIWNICA SIĘ OPŁACA?

Czy w takim razie, w ogóle warto zdecydować się na budowę piwnicy? Tak, w przypadku gdy dysponujemy niedużą działką, a nie mamy możliwości dobudowy dodatkowych pomieszczeń gospodarczych, lub nie chcemy zabierać terenu ogrodu – w takiej sytuacji piwnica daje nam ogromne możliwości lokacyjne. Powszechnie przyjęło się, że na parterze powinno się sytuować pomieszczenia strefy dziennej, takie jak: korytarz, przedsionek, kuchnia, salon, jadalnia, WC, gabinet – na pomieszczenia techniczne i gospodarcze często brakuje miejsca. Piwnica może pomieścić te wszystkie i dodatkowe pomieszczenia, dzięki czemu zostanie w pełni wykorzystana.

Piwnica jest też dobrym rozwiązaniem dla działek o wysokim spadku. Taki kształt terenu bardzo często w naturalny sposób decyduje o budowie podpiwniczenia. Nie należy się wówczas obawiać zbyt dużego zacienienia – można zrobić większe okna przynajmniej z jednej strony domu (mniejsze zużycie prądu), czy też niekorzystnego wpływu wód gruntowych. W takim przypadku inwestycja jest nie tylko opłacalna, ale też pomaga kształtować działkę tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń ogrodu.

FUNKCJONALNA PIWNICA

Kiedy już zdecydujemy się na budowę podpiwniczenia, warto przemyśleć jak chcemy aby wyglądał jego układ funkcjonalno-przestrzenny. W piwnicy najczęściej umieszcza się takie pomieszczenia jak: składzik narzędziowy, spiżarnia, warsztat, kotłownia, pralnia, suszarnia oraz prasowalnia, ale nie jest to regułą. Tak naprawdę przy dobrej izolacji wodnej i termicznej możemy w piwnicy zlokalizować równie dobrze kino domowe, czy siłownię, a w przypadku gdy teren położony jest niżej od strony drogi, również garaż.

Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości piwnicy, należy poprawnie ją zaizolować, odpowiednio dobrać podłogę, ławy i ściany fundamentowe. W przypadku tych ostatnich, nie wszystkie materiały nadają się do tego. Elementów nasiąkliwych, takich jak ceramika poryzowana, pustaków ceramicznych, czy też betonu komórkowego należy unikać. Ściany fundamentowe buduje się przeważnie z betonu, cegły pełnej, bloczków keramzytowych i bloczków betonowych.

Podsumowując, zanim zdecydujemy się na budowę domu podpiwniczonego, należy przemyśleć wszystkie za i przeciw, oraz odpowiedzieć na pytania: Czy działka nadaje się pod budowę podpiwniczenia? O ile większe będą koszty budowy? Czy piwnica zostanie wykorzystana w pełni i jakie pomieszczenia można w niej zlokalizować?

Warto też w przypadku ustalania kosztów inwestycji skorzystać z pomocy fachowca lub z takich programów jak np. kalkulator budowlany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + sixteen =