fbpx

CHŁODNY DOM LATEM

utworzone przez cze 30, 2014Dom0 komentarzy

  1. Strona główna
  2.  » 
  3. Dom
  4.  » CHŁODNY DOM LATEM

Inwestorzy budujący domy w Polce zdają się błędnie pojmować pojęcie komfortu cieplnego. Dla wielu dotyczy ono przede wszystkim okresu zimowego – zależy im na tym, aby dom był ciepły w okresie grzewczym. Interesują się ekonomicznymi i efektywnymi systemami centralnego ogrzewania, materiałami ociepleniowymi i innymi aspektami technicznymi wpływającymi na zdolność utrzymywania ciepła w budynku. Komfortu cieplnego powinno się jednak oczekiwać także w parnych i dusznych miesiącach letnich. Warto się zastanowić nad tym, jakie rozwiązania zastosować, aby dom latem był przyjemnie chłodny.

Na początek projekt

Jeśli pragnie się wybudować dom ciepły zimą i chłodny latem, powinno się uwzględnić ten fakt już na etapie projektu. Architekt uwzględni w nim rozwiązania techniczne i konstrukcyjne poprawiające izolacyjność konstrukcji, a także uzupełni projekt o instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Wprowadzenie tego typu zmian na etapie realizacji inwestycji (budowy domu) może być bardzo trudne. W wielu przypadkach wymaga ingerencji wszystkich uczestników procesu budowlanego, a nawet uzyskania nowego pozwolenia na budowę. Dlatego właśnie, z decyzją przystosowania domu do warunków tak zimowych jak i letnich nie należy czekać.

Doskonała termoizolacja

Dom ciepły zimą i chłodny latem to tak naprawdę ten sam, dobrze skonstruowany budynek. Czym się charakteryzuje? Idealną termoizolacją. Czyli? Przede wszystkim, odpowiednio grubymi ścianami zewnętrznymi pokrytymi solidną warstwą ociepleniową, pozbawionymi mostków cieplnych oraz wysokiej klasy drzwiami i oknami o niskim współczynniku przenikania ciepła U. Dodatkowo, doskonałymi pod każdym wzglęem kominami wentylacyjnymi i spalinowymi, czyli takimi, przez które nie ucieka ani nie wpada zbyt dużo ciepła oraz dokładną konstrukcją oraz dobrze ocieplonym i skonsturowanym dachem. Taki dom, ogrzewany zimą długo utrzymuje ciepło i nie wychładza się, a latem pozostaje chłodny i nie absorbuje temperatury z zewnątrz.

Obieg powietrza

Na chłód we wnętrzu domu latem wpływa także rodzaj i system wentylacji. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna niestety nie jest efektywna ani pod względem profilaktyki powstawania wilgoci, ani ochrony przed uciekaniem i absorbowaniem ciepła. Dlatego, inwestorom planującym budowę chłodnego latem i ciepłego zimą domu poleca się montaż nowoczesnego systemu wentylacji z rekuperatorem i gruntownym wymiennikiem ciepła. Jest to obecnie najlepszy sposób na utrzymanie odpowiedniej atmosfery we wnętrzu. Instalacja tego typu nie należy do najtańszych, jest jednak z pewnością najefektywniejsza. Nie tylko chroni przed startami i absorbowaniem zewnętrznych temperatur do środka domu, ale również dostarcza latem chłodnych mas powietrza.

Zamykanie drogi słońcu

To promienie słoneczne nagrzewają wnętrza dobrych termoizolacyjnie i wentylacyjnie budynków. Inwestorzy, którym zależy na przyjemnym chłodzie w porze letniej powinni więc rozważyć montaż markiz, okiennic lub rolet zewnętrznych i wewnętrznych w oknach, szczególnie połaciowych i tych skierowanych na południowy-wschód, południe, południowy-zachód i zachód. Ich producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych rozwiązań, pozwalających na zatrzymanie promieni słonecznych wpadających przez okna przy jednoczesnym zachowaniu ich właściwości oświetleniowych. Warto zastanowić się nad zakupem tego typu akcesoriów okiennych. Ich montaż należy zaplanować na wczesną wiosnę.

Klimatyzacja

To najlepszy sposób na ochłodzenie wnętrza latem do pożądanej temperatury. Klimatyzacja ma tak wielu zwolenników, jak i przeciwników. Nic dziwnego, w końcu jest droga zarówno w instalacji, jak i montażu.  Ponadto, źle wpływa na drogi oddechowe i może być szkodliwa dla alergików. Dlatego właśnie nie wszystkim odpowiada. Mimo to jest bardzo efektywna. Najekonomiczniejszy jest z pewnością klimatyzator przenośny, w który warto zaopatrzyć najczęściej eksploatowane pomieszczenia takie jak salon i kuchnia oraz kondygnację poddaszową, słynącą z ciągłego przegrzewania się.

Rozwiązania tymczasowe

Osoby mające problem z ochłodzeniem mieszkania czy domu, nie będące jednocześnie inwestorami nowych budynków czy remontów, mogą oprzeć się na tymczasowych rozwiązaniach, sprzyjających utrzymaniu chłodu we wnętrzu. Do takich należą między innymi zakup i uruchomienie standardowych wentylatorów, zasuwanie zasłon i rolet w słoneczne dni oraz… powodowanie przeciągów. Tak, choć są one niebezpieczne, mogą bardzo dobrze wpłynąć na atmosferę wnętrza, szczególnie jeżeli doprowadzi się do nich przed lub po burzy.

Dom, który jest ciepły zimą i chłodny latem to marzenie każdego człowieka. Wbrew pozorom, nie ciężko jest taki wybudować. Wystarczy już na etapie projektu skupić się na jego dobrej termoizolacji i wentylacji, a także zadbać o wyposażenie go w wysokiej klasy okna i rolety lub okiennice. Dodatkowo warto zastanowić się nad montażem klimatyzacji. Jeśli nie planuje się budowy ani remontu domu czy mieszkania, można oprzeć się na mniej efektywnych, ale nadal pomocnych rozwiązaniach tymczasowych. Wszystkie naprawdę warto wdrożyć w miesiącach letnich, dla własnego komfortu i dobrego samopoczucia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *