fbpx

DOM PARTEROWY, CZY Z PODDASZEM? WYBIERAMY PROJEKT BUDOWLANY

utworzone przez lis 4, 2019Inspiracje0 komentarzy

  1. Strona główna
  2.  » 
  3. Inspiracje
  4.  » DOM PARTEROWY, CZY Z PODDASZEM? WYBIERAMY PROJEKT BUDOWLANY

Niemal każdy marzy o posiadaniu własnego domu. Gdy już udaje się zrealizować to marzenie, stajemy przed poważnym dylematem: lepiej zdecydować się na nowoczesny dom parterowy, z dużymi, otwartymi przestrzeniami, czy wybrać tradycyjne rozwiązanie, czyli dom z poddaszem użytkowym? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a to, które z nich wybierzemy, powinno być uzależnione od naszych osobistych preferencji i możliwości finansowych.

Wszystko zaczyna się od działki…

W istocie budowa domu rozpoczyna się od zakupu działki budowlanej. Od tego, gdzie jest ona zlokalizowana, jaki ma kształt i powierzchnię, zależy, jaka bryła domu będzie dla nas najbardziej optymalna. Pamiętajmy, że dom parterowy wymaga działki o większej powierzchni, mniejsza działka to z kolei teren, odpowiedni pod inwestycję z dwoma kondygnacjami. Przygotowując się do wybrania wymarzonego projektu domu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko indywidualne parametry posiadanej działki, ale i plan miejscowy bądź warunki zabudowy, ustalone przez gminę, na terenie której działka się znajduje. Zgodność projektu budowlanego z wymogami urzędowymi to jeden z priorytetów, decydujących o tym, czy uzyskamy pozwolenie na budowę.

Koszty budowy domu – kiedy wyższe?

Potocznie uznaje się, że im więcej kondygnacji posiada budynek, tym większa jest cena inwestycji budowlanej. Nic bardziej mylnego! Decydując się na dom parterowy, musimy wybudować więcej pomieszczeń na jednej powierzchni, to z kolei rodzi potrzebę postawienia większych fundamentów oraz przykrycia bryły budynku większym dachem. Zarówno fundamenty, jak i pokrycie dachowe o dużej powierzchni, znacznie zwiększają koszty budowy domu. Jeśli doliczymy do tego konieczność posiadania większego terenu pod zabudowę, uzyskamy prosty wniosek: budowa domu z poddaszem to rozwiązanie zdecydowanie tańsze.

Zalety i wady domu parterowego

Dom parterowy pozwala na pozyskanie dużych, otwartych przestrzeni, które stwarzają dogodne warunki do niebanalnej aranżacji wnętrz. Takie rozległe pomieszczenia sprzyjają integracji członków rodziny, którzy spędzają ze sobą więcej czasu, niż wtedy, gdy każdy zamknięty jest w swoim pokoju. Z drugiej strony – otwartą przestrzeń można również uznać za wadę, ponieważ nie sprzyja ona prywatności. Brak schodów to ogromny atut dla mieszkańców, zwłaszcza wtedy, gdy wśród domowników znajdują się dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawni. Niewątpliwym minusem jest z kolei brak wyraźnego rozgraniczenia przestrzeni domowej na strefę dzienną i nocną – co może być problematyczne, gdy poszczególni domownicy mają różny tryb życia i odmienne pory rozpoczynania dnia oraz udawania się na spoczynek.

Zalety i wady domu z poddaszem

Dom z poddaszem stwarza idealne warunki do wyodrębnienia strefy dziennej i nocnej. Większa liczba pokoi sprzyja atmosferze intymności, natomiast parter, przeznaczony zwykle na pomieszczenia wspólne, to miejsce idealne do spędzania czasu z bliskimi. Dom nie zajmuje dużej powierzchni, zatem pozostaje sporo miejsca do zaaranżowania ogrodu, a budowa domu to spore oszczędności, ze względu na mniejszą powierzchnię dachu i fundamentów. Minusem mogą być schody, stanowiące barierę dla niektórych członków rodziny, konieczność doświetlenia poddasza oraz odpowiedniej jego izolacji. Jeśli w projekcie budowlanym nie uwzględnimy optymalnej wysokości pomieszczeń na poddaszu, sporą wadę mogą również stanowić skosy, zmniejszające powierzchnię użytkową pokoi.

Jak wybrać?

Tak naprawdę nie istnieje dom, który nie może stanowić dla nas lokum idealnego. Wybierając projekt budowlany, nie należy sugerować się obowiązującą w danym momencie modą. Trzeba wziąć pod uwagę tryb życia swój i swojej rodziny, policzyć ile pomieszczeń będzie nam potrzebnych i jakiego rodzaju będą to pomieszczenia, określić, jaka powierzchnia poszczególnych pomieszczeń będzie dla nas satysfakcjonująca, wyliczyć, jakim budżetem na realizację inwestycji budowlanej dysponujemy oraz przeanalizować możliwości aranżacyjne posiadanej bądź nabywanej działki budowlanej. Jeśli nie mamy pewności co do tego, jakiego rodzaju bryła domu najlepiej spełni nasze oczekiwania, warto skonsultować się z doświadczonym architektem, który rozwieje nasze wątpliwości i wskaże optymalne rozwiązania.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *