fbpx

JEJ WYSOKOŚĆ SOFA

utworzone przez lis 5, 2019Inspiracje1 komentarz

  1. Strona główna
  2.  » 
  3. Inspiracje
  4.  » JEJ WYSOKOŚĆ SOFA

Sofa to popularny mebel, który znajduje się w każdym polskim salonie i pokoju dziennym. Dosyć ciężko wybrać jest jej idealny model. W końcu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak wymiary, kształt, ilość miejsc, materiał wykończenia, funkcje i stylistyka. W różnorodności produktów oferowanych na rynku można się pogubić. Podpowiadamy, jak w gąszczu sof wybrać tą idealną.

Po pierwsze – miejsce

Przestrzeń, jaką możemy poświęcić w salonie na postawienie sofy to kryterium, które pozwala na zawężenie poszukiwań do konkretnej grupy produktów. W mniejszych pokojach dziennych i pomieszczeniach do powierzchni 18 metrów kwadratowych najlepiej wyglądają nieduże sofy, o szerokości do 250cm. Na większą swobodę w doborze rozmiaru kanapy wypoczynkowej można sobie pozwolić przy posiadaniu dosyć dużego salonu i sporej wolnej przestrzeni. Z rozmiarem sofy jednak nie wolno przesadzić. Za duża, zagraca pomieszczenie i sprawia, że poruszanie się po nim jest utrudnione. Warto pamiętać o tym, aby poza sofą pozostawić miejsce na inne meble oraz nieco wolnej powierzchni podłogi, chociażby do potańczenia czy postawienia choinki na Boże Narodzenie.

Po drugie – ilość siedzisk

Sofa, która w stu procentach spełnia swoją funkcję mieści wszystkich domowników jednocześnie. Ważne jest więc, aby tak dobrać ilość siedzisk w kanapie, aby była równa lub większa niż liczba mieszkańców. Mieszkającemu samotnie kawalerowi wystarczy sofa dwuosobowa, ale dla czteroosobowej rodziny będzie już za ciasna. Brak miejsc dla wszystkich może przyczynić się do osłabienia więzi pomiędzy domownikami, a nawet zażartych awantur, dlatego opłaca się zainwestować więcej w sofę, na której znajdzie się kilka centymetrów dla każdego. Czasami należy pomyśleć o dodatkowych siedziskach, poza tymi dla domowników. Sofę z większą ilością miejsc siedzących powinny wybrać osoby często przyjmujące gości poza strefą jadalnianą.

Po trzecie – rodzaj sofy

Sofa sofie nierówna, a na rynku istnieje wiele jej rodzajów. Ostatnio najpopularniejsze są tak zwane narożniki – sofy z szezlongami, czyli leżankami pozwalającymi na wypoczywanie w pozycji półleżącej. Niewątpliwą zaletą popularnych rogówek jest komfort użytkowania oraz możliwość ich wykorzystania do podziału przestrzeni. Wadą zaś, dosyć duże gabaryty i dominacja w przestrzeni. Sofy narożne zazwyczaj są na pierwszym planie każdego salonu, trzeba więc zadbać o to, aby były dobrze usytuowane i ciekawie wyeksponowane.

W latach 70-90 dwudziestego wieku prym wiodły wersalki, czyli dwu funkcyjne, proste kanapy rozkładane. Ich niewątpliwą zaletą jest szybka transformacja w dwu osobowe łóżka oraz możliwość postawienia przy każdej ścianie, a nawet na środku pomieszczenia, bez większych wyrzeczeń przestrzennych. To, co uznawane jest za ich wadę to fakt, że nie mają wydzielonych siedzisk i trudno ocenić, ile osób się na nich zmieści. Poza tym, mają one niezbyt efektowny wygląd.

Poza narożnikami i wersalkami, we współczesnych domach i mieszkaniach często pojawiają się sofy modułowe. Można je dowolnie komponować z dostępnych u producenta modułów. Warto zastanowić się nad ich złożeniem szczególnie w bardzo dużych salonach, w których przemyślana kombinacja ich części może świetnie zagrać.

Po czwarte – materiał wykończenia

Sofy to meble wypoczynkowe, tak więc hipotetycznie pokrywane są wygodnymi, przyjemnymi w dotyku materiałami. Najczęściej spotykane są te tapicerowane – okryte tkaniną, zamszem lub skórą. Wybór odpowiedniego materiału pokryciowego to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji i potrzeb.

Dokonując jego jednak należy pamiętać o kilku faktach. Po pierwsze, stałe pokrycie czy to zamszowe, czy materiałowe może się zabrudzić i ciężko jest je oczyścić, dlatego warto zainwestować w sofę z tym zdejmowanym, szczególnie przy małych dzieciach i zwierzętach. Po drugie, niewłaściwie pielęgnowany materiał pokryciowy może blaknąć, odkształcać się i pękać. Wybierając go, należy mieć więc na względzie wymogi pielęgnacyjne. Jeśli nie potrafi się odpowiednio dbać o tapicerkę sofy, pozostaje okrywanie jej każdorazowo kocem lub kapą.

Wybór sofy nie jest rzeczą łatwą. Zanim zakupi się jej idealny model, trzeba pomyśleć o aspektach takich jak przestrzeń w domu i pomieszczeniu, liczba mieszkańców i częstotliwość przyjmowania gości, pokrycie czy też funkcje i rodzaj kanapy. Dopiero po przeanalizowaniu tych cech warto przejść do wyborów subiektywnych, związanych z kolorystyką czy designem sofy.

1 komentarz

  1. Kaldekor

    Poruszony tu temat materiału na sofę jest bardzo ważny. To sprawa, która często jest niedoceniana, a ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania mebla. Materiał musi być nie tylko estetycznie dopasowane do wnętrza, ale też praktyczny i łatwy do utrzymania w czystości. W szczególności zgadzam się z sugestią, że rozważenie sofy ze zdejmowanym pokryciem może być mądrym wyborem, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi i zwierzętami. Zdecydowanie przestrzeń dostępna w salonie ma wpływ na wybór rozmiaru i typu sofy. Wąskie i małe pokoje mogą skorzystać z mniejszych sof lub narożników, które są bardziej kompaktowe, ale jednocześnie oferują wiele miejsc siedzących. Dziękuję za te cenne wskazówki dotyczące wyboru sofy. Każdy, kto kiedykolwiek miał z tym do czynienia, wie, jak trudne to jest. Znalezienie idealnej sofy to nie tylko sprawa estetyki, ale także funkcjonalności i wygody.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *