fbpx

RODZAJE PROJEKTÓW W ARCHITEKTURZE

utworzone przez lis 5, 2019Inspiracje0 komentarzy

  1. Strona główna
  2.  » 
  3. Inspiracje
  4.  » RODZAJE PROJEKTÓW W ARCHITEKTURZE

Czym różnią się od siebie poszczególne typy projektów architektonicznych?

Niezależnie od tego, czy chcemy wybudować lub wyremontować prywatny dom, czy obiekt komercyjny, wszystko zaczyna się od pozyskania stosownej dokumentacji, w tym: odpowiedniego projektu. Wybierając się do architekta, możemy jednak poczuć się zdezorientowani: potrzebny nam będzie projekt koncepcyjnyprojekt budowlany, czy projekt budowlano-wykonawczy? A może wszystkie trzy? Czym różnią się one między sobą i na jakim etapie prac budowlanych są potrzebne?

Projekt projektowi nierówny

Wspomniane wyżej typy projektów architektonicznych różnią się od siebie szczegółowością, a zatem i celem, dla jakiego zostają wykonane. Projekt koncepcyjny to wstępny zarys idei, pozwalający zaprezentować główne założenia projektu. Projekt budowlany to bardziej szczegółowa dokumentacja, przedstawiająca konkretny sposób zagospodarowania terenu oraz zarys architektoniczny z informacjami, niezbędnymi do uzyskania stosownych zezwoleń. Projekt budowlano-wykonawczy to najbardziej szczegółowy typ projektu, określający wiele detali, w tym zastosowane systemy i materiały. Trzy podstawowe typy projektów funkcjonują zarówno w architekturze ogólnej, jak i w architekturze wnętrz.

Wstępna wizja architektoniczna

Można śmiało powiedzieć, że projekt koncepcyjny to wizualizacja pierwotnych założeń architekta. Co to oznacza? Architekt, na podstawie informacji pozyskanych od inwestora, tworzy wstępny zarys idei budynku. Rysunki pozbawione są szczegółów, zawierają przede wszystkim plan usytuowania budynku na działce budowlanej, rzuty i elewacje. Najczęściej na tym etapie architekci tworzą wizualizacje komputerowe, pozwalające zaprezentować klientowi wstępną koncepcję architektoniczną. Taki wstępny projekt umożliwia konfrontację potrzeb inwestora z rozwiązaniami, zaproponowanymi przez architekta. W przypadku obiektów komercyjnych, projekt koncepcyjny służyć może np. pozyskaniu dodatkowych inwestorów.

Projekt budowlany – przepustka do uzyskania pozwoleń

Zgodnie z zapisem prawnym, budowa nowego obiektu budowlanego wymaga uzyskania stosownych pozwoleń na realizację inwestycji. Projekt budowlany to dokumentacja, przedstawiana w urzędach i jednostkach decyzyjnych, wydających owe pozwolenia. Projekt ten jest zdecydowanie bardziej szczegółowy niż projekt koncepcyjny. Rozwiązania projektowe przedstawione są w formie opisowej, a rysunki zawierają niezbędne informacje, choć pozbawione są detali. Odnajdziemy tu konkretny zarys architektoniczny – m.in. przekroje, elewacje i rzuty kondygnacji. W takim projekcie zawarta jest także dokumentacja, która poświadcza zapewnienie dostępu do mediów, w razie konieczności jest również uzupełniona o specyfikację geologiczno-inżynierską terenu inwestycji.

Projekt budowlano-wykonawczy – wszystkie istotne szczegóły

Najbardziej rozbudowaną i uszczegółowioną wersją projektu jest projekt budowlano-wykonawczy. Posiada opis zastosowanych systemów i materiałów, które zostaną wykorzystane do realizacji inwestycji budowlanej. Dzięki temu, że projekt posiada zestawienia niezbędnych materiałów, umożliwia sprawne i łatwe przygotowanie kosztorysu inwestycyjnego. To niezwykle istotne, zarówno w przypadku inwestorów prywatnych, jak i firm.

Jak widać, każdy z typów projektów odznacza się innym stopniem szczegółowości i przydaje się na innych etapach realizacji inwestycji. Przed rozpoczęciem budowy należy spotkać się z doświadczonym architektem, który podpowie nam, jakie dokumenty będą potrzebne w konkretnym przypadku. Pamiętajmy, że ustalając ze specjalistą cenę za przygotowanie projektu, musimy upewnić się, którego rodzaju dokumentu cena ta dotyczy – w ten sposób unikniemy niemiłych niespodzianek i dodatkowych kosztów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *