fbpx

PUSTKA NAD SALONEM

utworzone przez lis 7, 2019Dom, Inspiracje, wnętrza

 1. Strona główna
 2.  » 
 3. Dom
 4.  » PUSTKA NAD SALONEM

Pustka nad salonem to bardzo ciekawe rozwiązanie architektoniczne, które wzbudza ogromne zainteresowanie wśród inwestorów. Wielu z nich, często pod wpływem impulsu, podejmuje decyzję o rezygnacji ze stropu nad pokojem dziennym i budowie antresoli. Wybór ten wypada jednak dobrze przeanalizować, z uwzględnieniem opisanych w artykule aspektów.

Wady i zalety pustki nad salonem

Pustka nad salonem to z pewnością bardzo efektowne wizualnie rozwiązanie. Dzięki niej pokój dzienny, wyniesiony na drugą kondygnację, wydaje się bardziej przestronny i wygodny, przypomina salę balową, bądź wnętrze rezydencji. Pustka doskonale akcentuje salon i podkreśla jego dominującą rolę w domu. Otwiera pomieszczenie na poddasze lub piętro, łączy kondygnacje w spójną całość. Sama antresola, czyli balkon wewnętrzny, umożliwia podziwianie salonu i życia toczącego się w nim z góry, jak również przebywanie w strefie dziennej, będąc jakby poza nią. Inwestorzy, budujący antresolę z pustką nad salonem podkreślają również inne jej zalety, takie jak:

 • wielofunkcyjność antresoli i różnorodne opcje jej urządzenia
 • dwustrefowość części dziennej
 • łatwa komunikacja pomiędzy poddaszem/piętrem, a parterem
 • znacznie ciekawsza aranżacja kominka, sięgająca aż do dachu/stropu
 • montaż efektownego oświetlenia girlandowego nad salonem
 • możliwość postawienia w pokoju dziennym wysokiej choinki na święta Bożego Narodzenia

Z pewnością, zalety pustki nad pokojem dziennym są nie do przecenienia. Jednak antresola nad salonem nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim, może przyczynić się do powstawania echa akustycznego, nieprzyjemnie rozchodzącego się po domu. Wszystko, co dzieje się na dole, słychać również na górze i odwrotnie. Co więcej, antresola nad pokojem dziennym stwarza problemy aranżacyjne nawet uzdolnionym inwestorom czy architektom. Musi być urządzona w tym samym stylu, co salon, nawiązywać detalami i wykończeniami do niego, a jednocześnie być dopasowana do aranżacji piętra czy poddasza. Złoty środek w tej kwestii bywa trudny do odnalezienia. Inwestorzy zastanawiający się nad umieszczeniem pustki nad salonem w ich domu rozważają także inne jej wady, takie jak:

 • potencjalne zagrożenie upadkiem w balkonu wewnętrznego zwierząt i dzieci
 • brak intymności na obu kondygnacjach
 • uciekanie powietrza do góry, powodujące duszność na poddaszu/piętrze
 • wychładzanie salonu i problemy z jego ogrzaniem
 • kłopoty z myciem okien wyciągniętych na drugą kondygnację
 • trudności w wykańczaniu górnej części pustki i instalowaniu np. oświetlenia

Aspekty techniczne i praktyczne

Właściwie zaplanowana pustka nad salonem doskonale będzie spełniała przypisane jej zadania. Należy dopilnować, aby nie była za mała ani za duża w stosunku do powierzchni pokoju dziennego. Wciśnięta na siłę pustka może nie wyglądać efektownie, a śmiesznie – wnętrze przypominać będzie komin lub szyb windy. Zbyt duża zaś spowoduje, że salon będzie wyglądał bardziej jak hala sportowa czy terminal przylotów, straci na uroku i intymności. Niemniej istotne jest miejsce, w którym znajdzie się pustka i antresola. Inwestorzy najchętniej umieszczają ją nad częścią jadalnianą bądź wypoczynkową z dużą kanapą i kominkiem. Mniej efektownie wygląda nad kawałkami tych stref, czy też pustą podłogą.

Trzeba się zastanowić, czy antresola nad pustką ma być osobnym pomieszczeniem na piętrze, czy też pełnić funkcję jego hallu, przedsionka, korytarza, bądź części otwartej strefy. Dzięki wydzieleniu osobnej antresoli zyskuje się spokój i ciszę na drugiej kondygnacji oraz intymność na balkonie wewnętrznym względem pomieszczeń piętra czy poddasza. Traci się zaś połączenie dwóch stref domu i wynikające z niego możliwości, a także przestronność samej antresoli. Gdy balkon wewnętrzny sąsiaduje bezpośrednio z pokojami na drugiej kondygnacji, mogą one być głośne i mniej intymne, za to sama antresola staje się integralnym łącznikiem pomiędzy salonem a piętrem/poddaszem.

Bardzo ważnym aspektem techniczno-praktycznym związanym z antresolą jest sposób jej wydzielenia. Barierą balkonu wewnętrznego może być bowiem zwyczajna balustrada, nawet drewniana, ale ze względów bezpieczeństwa warto zainwestować w inne rozwiązanie. Zwyczajna barierka jest niestabilna, dodatkowo ciężko wybrać taką, która zapewni stojącemu na antresoli człowiekowi komfort psychiczny. Warto zainwestować w lepszą balustradę stalową, chromową, żeliwną bądź ze szkła, lub zamontować zamiast niej niską ściankę do wysokości pasa. Antresolę można też zamknąć, choć z pewnością nie będzie ona wtedy balkonem wewnętrznym. Aby zapewnić sobie widok na pokój dzienny, można ją wydzielić pełną ścianką z przezroczystego szkła. Interesujące może być połączenie balustrady i normalnej wysokości przegrody na balkonie wewnętrznym. To rozwiązanie zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych i pozwala zniwelować pewne wady antresoli.

Decydując się zastosowanie pustki nad salonem, warto też zastanowić się nad odpowiednim ogrzewaniem pokoju dziennego. Chyba najgorszym rozwiązaniem, który może akompaniować pustce są grzejniki konwektorowe. Unoszą one ciepłe powietrze do góry, sprawiając, że to ucieka na poddasze bądź piętro, które się przegrzewa, podczas gdy na parterze wciąż nie ma wystarczającego komfortu cieplnego. Dlatego właśnie, każdy mądry inwestor, który buduje dom z antresolą nad salonem, inwestuje w ogrzewanie podłogowe. To bardzo ekonomiczne i niskotemperaturowe może sobie nie poradzić z ciężarem tak wielkiej kubatury pomieszczenia. Z tego powodu, warto jest nastawiać CO na dwa-trzy stopnie większą temperaturę, bądź wspomagać je w mroźne dni dodatkowym źródłem ciepła, na przykład z komina drzewnego czy biokominka.

Jak urządzić wysoki salon?

Przede wszystkim wypada pamiętać o tym, że salon i antresola powinny być urządzone w spójnym stylu. Pomieszczenia powinny się wzajemnie dopełniać, nie mogą się ze sobą gryźć. Zawsze najpierw warto rozpocząć ich aranżację od pokoju dziennego i sąsiadujących jemu pomieszczeń, później dopiero zająć się balkonem wewnętrznym.

Wysoki salon to pomieszczenie o niesamowitych możliwościach aranżacyjnych. Aby jego przestronność była doskonała, należy ograniczyć się do wstawienia w nim tylko takich mebli, które rzeczywiście są potrzebne. Tego typu pokój dzienny wyjątkowo źle wygląda zagracony, ponieważ dysproporcja pomiędzy bogatym dołem a pustką bardzo rzuca się w oczy.

W pokoju dziennym z wysokim stropem niezwykle istotny jest dobór oświetlenia. Jak już było wspomniane wcześniej w artykule, w takim wnętrzu dobrze prezentują się zwisające żyrandole girlandowe. Jeszcze lepiej, jeśli Tworzą one na ścianach ciekawe światłocienie, podkreślające wyniesienie salonu na dwie aż kondygnacje. W wysokich salonach powinny znaleźć się też inne źródła światła, tylko te dla parteru. Najlepiej gdyby były one klimatyczne, punktowe.

Warto pamiętać o dobrej aranżacji sufitu. W minimalistycznych domach o architekturze sześciennej jest ona dosyć prosta, jednak w budynkach z dachami wielospadowymi pustka nad salonem wymusza na inwestorze konieczność bardziej przemyślanej aranżacji stropu. To niezwykle istotny aspekt. Widoczne belki stropowe można wykorzystać do montażu oświetlenia czy dekoracji, bądź zaakcentować żywym kolorem czy strukturą. Załamania więźby również są intrygujące i dają pole do popisu kreatywności inwestorów.

Wysoki salon to także wysokie ściany. Warto wycisnąć je do cna, jak cytrynę. Szczególnie istotne są ich części pokrywane kamieniem, płytkami, czy tynkiem strukturalnym. Naprawdę dobrze jest poprowadzić te wykończenia aż do samego sufitu, szczególnie jeżeli mają podkreślać elementy takie jak strefa telewizyjna, czy kominek.

Pokój dzienny z antresolą warto sobie przed urządzeniem narysować, lub wykonać jego profesjonalną wizualizację 3d. Tak przedstawiona wizja salonu może podlegać wielu modyfikacjom, z których wybierze się tą, która jest najciekawsza i najbardziej efektowna.

Na co przeznaczyć antresolę?

Wielu inwestorów decydujących się na pustkę nad salonem z antresolą, już po jej wybudowaniu zastanawia się, na co przeznaczyć powstały podczas budowy balkon wewnętrzny. Jeśli jest on częścią korytarza stref nocnej na poddaszu, w pewnym sensie ma już funkcję. Jednak zawsze powierzchnia antresoli jest na tyle spora, że może być wykorzystana na tysiąc innych sposobów.

Mogą na niej się znaleźć między innymi elementy rekreacyjne, na przykład stół bilardowy, tarcza do rzutek, piłkarzyki i inne tego typu akcesoria służące rozrywce. Ciekawym pomysłem na aranżację balkonu wewnętrznego jest stworzenie na nim mini sali kinowej, z rzutnikiem odtwarzaczem dvd, dobrym zestawem nagłaśniającym i dużą, wieloosobową sofą. Te pomysły służą wspólnej zabawie ze znajomymi, gośćmi i dziećmi.

Bardzo często na antresolach powstają również domowe biblioteczki, pełne regałów na książki. Trzeba je wyposażyć w dobre lampy stojące, wygodne fotele i małe stoliki na kawę. Balkon wewnętrzny może także pełnić funkcję domowej siłowni, wtedy stawia się na nim rowerek stacjonarny, orbitrek, ławeczkę do ćwiczeń, bieżnię, a jedną ze ścian wykańcza się lustrem. Dobrze byłoby, gdyby w niedalekiej okolicy tak urządzonej antresoli znalazła się łazienka.

Antresolę można przeznaczyć także na bawialnię dla dzieci, szczególnie jeśli są one w podobnym wieku. Zabawki, klocki, gry wideo, konsole, mini figloraje i huśtawki zostaną wyniesione z ich niewielkich zazwyczaj pokoi, dzięki czemu nie będzie się w nich tworzył bałagan. Co więcej, rodzice przebywający w strefie dziennej będą mogli mieć oko na swoje pociechy i będą w stałym kontakcie z nimi.

Balkon wewnętrzny często polecany jest na sypialnię, jednak nie jest to do końca przemyślane rozwiązanie. Gwar życia codziennego uniemożliwia spanie, a antresola nie zapewnia wystarczającej intymności. Antresola nie jest też oczywistym miejscem na urządzenie domowego biura, z tych samych powodów.

Pustka nad salonem da się lubić i da się kochać. Potwierdzają to zadowoleni mieszkańcy domów, w których zostało zastosowane to rozwiązanie. Chociaż antresola nie jest najłatwiejszym elementem architektonicznym do zaprojektowania, wykonania i urządzenia oraz ma pewne wady, jest idealna dla tych, którzy czują, że powinni ja uwzględnić w projekcie własnego domu.

0 komentarzy