fbpx

DOM WIELOPOKOLENIOWY W PRAKTYCE

utworzone przez lis 7, 2014Dom, Inspiracje0 komentarzy

  1. Strona główna
  2.  » 
  3. Dom
  4.  » DOM WIELOPOKOLENIOWY W PRAKTYCE

Dom jest ogniskiem, z którego emanuje rodzinne ciepło. To miejsce, dzięki któremu każda familia nabiera własnej, unikalnej tożsamości. Z idealnym domem, w którym spędziło się połowę życia, ciężko się rozstać po latach. Dlatego właśnie warto zainwestować w budynek wielopokoleniowy.

To nieprawda, że dom wielopokoleniowy musi być jednocześnie budynkiem dwurodzinnym. Każdy dom jednorodzinny można zaprojektować bowiem tak, aby w przyszłości mógł spełnić funkcję wielopokoleniowego. Wystarczy w projekcie domu uwzględnić kilka istotnych aspektów, które przedstawiamy poniżej.

Osobne wejścia

Aby dom jednorodzinny mógł w przyszłości pełnić funkcję budynku wielopokoleniowego, należy w nim zaplanować dwa osobne wejścia. Jedno z nich, główne będzie używane od samego początku. Drugie może służyć za drzwi do biura czy gabinetu lub dodatkowe wyjście na ogród, jednak w praktyce nie musi być używane.

Po latach, gdy w domu zapragną mieszkać również dorosłe dzieci, dodatkowe drzwi przeobrażą się w wejście do ich części budynku. Należy pamiętać więc, aby te były dobrze usytuowane. Powinny znaleźć się blisko ulicy i wjazdu na działkę, najlepiej od frontu domu. Idealnie byłoby, gdyby ich położenie umożliwiało podział parceli na dwie części i montaż dodatkowej furtki.

Wyraźnie oddzielone strefy

Dom jednorodzinny, który w przyszłości ma stać się budynkiem wielopokoleniowym winien posiadać dwie wyraźnie odosobnione strefy. W każdej z nich muszą się znaleźć łazienka i przynajmniej dwa lub trzy dodatkowe pomieszczenia. Jedno winno mieć dostęp do pionu kanalizacyjnego – będzie w nim można urządzić salon z aneksem kuchennym lub kuchnię.

Istotne jest to, aby strefy te były widocznie od siebie oddzielone. Ściana, która będzie stanowiła przegrodę pomiędzy nimi, powinna być solidnie wykonana. Musi dobrze izolować min. dźwięki. Na początku, może posiadać otwór drzwiowy łączący strefy. Później wystarczy go zamurować lub zamknąć na stałe zamontowane w nim skrzydło.

Podzielne instalacje

Wszystkie instalacje (wodno-kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza itp.) powinny być w domu jednorodzinnym z aspiracjami wielopokoleniowymi przygotowane do podziału na dwa niezależne systemy. Z pomocą fachowców należy je tak zaprojektować i rozwiązać, aby w przyszłości można było je podłączyć pod dwa liczniki (wody, prądu) czy źródła ciepła.

Oczywiście alternatywą dla podzielonych instalacji jest płacenie rachunków po połowie, jednak zawsze istnieje ryzyko, że któraś strona będzie na takim układzie oszczędzać, a któraś tracić. Lepiej jest więc przygotować dom jednorodzinny do pełnienia funkcji dwurodzinnego poprzez naszykowanie instalacji do podziału.

Podsumowując, jeśli chce się zbudować dom jednorodzinny, mający być w przyszłości domem wielopokoleniowym, warto jest zaplanować w nim dwa osobne wejścia i dwie wyraźnie oddzielone strefy oraz przygotować jego instalacje wewnętrzne do podziału na dwie niezależne części. Zastosowanie tych rozwiązań pozwoli na stworzenie w razie przyszłej potrzeby prawdziwego budynku dwurodzinnego, z dwoma autonomicznymi lokalami mieszkalnymi.74800

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *