fbpx

PROJEKT DOMU OTWARTEGO NA OGRÓD

utworzone przez lip 14, 2014Architektura, Dom, Inspiracje, Ogród0 komentarzy

  1. Strona główna
  2.  » 
  3. Architektura
  4.  » PROJEKT DOMU OTWARTEGO NA OGRÓD

Polacy to prawdziwi pasjonaci ogrodów. Lubią opiekować się roślinami, spotykać się ze znajomymi na grillu i opalać się w zaciszach swoich działek. Są wymagającymi inwestorami domów i chcą, aby te były w pełni otwarte na ogrody. Zgłaszając się do architektów, poszukują rozwiązań pozwalających scalić ich domy z otoczeniem. Nie zawsze jednak wiedzą, co mogliby zasugerować projektantom. Niniejszy tekst powinien im pomóc w tym aspekcie.

Taras

W kalejdoskopie projektów gotowych rzadko który nie posiada pięknego, dużego tarasu, z wejściem do pokoju dziennego. Taras to bowiem najważniejszy łącznik domu z ogrodem. Jaki powinien być? Przede wszystkim, odpowiednio szeroki i duży, aby mógł pomieścić stół i krzesła, tak często widywane na domowych tarasach. Dobrze byłoby, gdyby był wyposażony w zejście do ogrodu. Może mieć ono formę schodków, chociaż wygodniejszy byłby podjazd podobny do tego przed garażem, tylko mniejszy. Łatwo jest poruszać się po nim starszym osobom i małym dzieciom, jest też bezpieczniejszy zimą, przy oblodzeniach. Taras powinien być również chociaż częściowo zadaszony – tak, aby można było schronić się przed deszczem, pozostając na świeżym powietrzu. Dobrze wygląda też częściowo zabudowany, można go osłonić na przykład drewnianą pergolą, czy niską ścianką. Taka przegroda będzie stanowiła dodatkową barierę przed wiatrem.

Dodatkowe wyjście na ogród

Podstawowym wyjściem na ogórd jest to z tarasu. Jeśli jednak planuje się uprawę warzyw, warto jest ją umieścić w takim miejscu, aby był do niej bezpośredni dostęp z kuchni – to w niej bowiem warzywa będą obrabiane. W projekcie domu powinno się wtedy uwzględnić drzwi wyjściowe z kuchni lub jej najbliższych okolic, wychodzące na część ogrodu z warzywniakiem. Ta strefa działki powinna zostać podwyższona, aby nie trzeba było do niej wskakiwać. Alternatywnie, przy drzwiach wyjściowych można umieścić małe schodki pozwalające na wygodne zejście do warzywniaka i szklarni. Drzwi wychodzące na warzywniak powinny mieć taki sam standard jak normalne drzwi wejściowe do domu. Mogą bowiem stanowić dobrą drogę dla złodziei, nie mówiąc już o wietrze i zimnie. Można również zastosować w tym przypadku drzwi balkonowe, takie jak te w salonie z wyjściem na taras.

Przeszklenia

Dom otwarty na ogród to budynek, którego wnętrze przyjemnie wtapia się w otoczenie. Dlatego właśnie powinien mieć jak największą ilość przeszkleń. W salonie i jadalni na parterze można zastosować okna od podłogi do sufitu, a w kuchni i innych pomieszczeniach okna panoramiczne, szerokie, pozwalające cieszyć się widokami. Dobrym pomysłem w domu otwartym na ogród jest również konstrukcja ogrodu zimowego. Będzie on dopełnieniem tego zewnętrznego i jednocześnie ciekawym akcentem architektonicznym, poprawiającym estetykę całego budynku.

Wykończenia

W projekcie domu, którego dopełnieniem ma być ogród, wypada zastosować specyficzne wykończenia. Powinny jak najlepiej pasować do elementów małej architektury krajobrazu działki. Należy dokładnie przeanalizować kolorystykę i materiały wykończeń tarasów, ganków, podjazdów i elewacji  – wybrać podobny rodzaj kamienia, co na ścieżkach w ogrodzie, czy też drewno tego samego gatunku, z którego jest wykonana altanka. Tym sposobem, wykończenie domu będzie tworzyło jedną spójną całość z aranżacją ogrodu.

Już podczas rozmowy z architektem warto wspomnieć o tym, że chciałoby się mieć dom otwarty na ogród. Projektant wprowadzi rozwiązania, które sprawią, że stanie się on naturalnym dopełnieniem krajobrazu. Skupi się na takich elementach projektu jak taras, wyjścia na ogród i przeszklenia. Zaproponuje wykończenia, które będą współgrały z wizją przyszłego ogrodu. A to wszystko po to, aby dom był prawdziwie otwarty na ogród – nie tylko z nazwy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *