fbpx

PRACA PRZY DZIECKU – POKÓJ NIEMOWLĘCY Z GABINETEM

utworzone przez gru 20, 2014Inspiracje0 komentarzy

  1. Strona główna
  2.  » 
  3. Inspiracje
  4.  » PRACA PRZY DZIECKU – POKÓJ NIEMOWLĘCY Z GABINETEM

Każde dziecko, a już w szczególności bardzo małe, wymaga stałej opieki. Zapewnienie jej bywa dla wielu wyzwaniem. Niektórzy rodzice nie mają wsparcia w najbliższej rodzinie, ani możliwości rezygnacji z pracy czy pójścia na płatny urlop, dlatego decydują się na wykonywanie obowiązków zawodowych w domu i pracę przy dziecku.

Do tych właśnie osób kierujemy treść tego artykułu. Podpowiadamy w nim, jak urządzić miejsce do pracy w pokoju niemowlęcym. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z aranżacją przestrzeni o dwóch jakże różnych funkcjach i ułatwiamy ich połączenie w jednym wnętrzu. Zapraszamy do lektury!

Elementy wyposażenia

Pokój dziecięcy połączony z gabinetem musi pomieścić wyjątkowo dużą ilość mebli i urządzeń. Na szczęście jednak, nawet w pomieszczeniu o powierzchni około ośmiu metrów zmieszczą się te najbardziej potrzebne maluchowi i jego rodzicowi – łóżeczko, komoda z przewijakiem, szafa, biurko, regał biurowy i wygodny fotel do pracy. Te elementy wyposażenia można uzupełnić o uniwersalne dodatki takie jak miękki, włochaty dywan (który w przyszłości stanie się bezpieczną powierzchnią do zabawy dla dziecka, a rodzicowi zapewni przyjemną podporę dla stóp), zdjęcia rodzinne w ciekawych ramkach, plakaty motywująco-inspirujące czy też klimatyczne lampy i kinkiety.

Komfort użytkowników

Przy urządzaniu pomieszczenia, które ma się stać jednocześnie gabinetem i pokojem niemowlęcym, należy szczególnie zwrócić uwagę na komfort dziecka i pracującego rodzica. Trzeba pamiętać między innymi o odpowiednim położeniu stanowiska do pracy. Światło monitora, ekranu laptopa i lampki biurowej nie może zakłócać snu malucha. Najlepiej byłoby, gdyby naturalnie zasłaniał je ciałem pracujący przy biurku rodzic. Z tego względu doskonałym pomysłem jest umieszczenie łóżeczka na przeciwległej ścianie. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – osoba pracująca przy biurku może szybko obrócić się do dziecka, aby sprawdzić, co się z nim dzieje i nie musi podnosić się ze swojego fotela. Aneks do pracy należy umieścić możliwie blisko drzwi, a łóżeczko czy kojec jak najdalej od nich. Taki rozkład zapewni komfort korzystania z wejścia do pokoju przez pracującego rodzica przy jednoczesnym zachowaniu spokoju śpiącego malucha.

Styl aranżacji

Wnętrze łączące funkcje gabinetu i pokoju niemowlęcego musi zostać zaaranżowane w stylu odpowiednim zarówno dla dziecka jak i osoby pracującej. Nie może być zbyt mdłe i minimalistyczne, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na rozwój zmysłów malucha, które należy stale stymulować kolorami, wzorami i fakturami. Nie powinno również być nazbyt baśniowe i fantazyjne, gdyż zbyt duża ilość bodźców w nim występująca, może rozpraszać i źle odbijać się na jakości pracy rodzica korzystającego z funkcji gabinetowej pomieszczenia. Najlepiej jest aranżację takiego wnętrza oprzeć o maksymalnie dwie dominujące barwy na neutralnym, białym lub szarym tle oraz proste, geometryczne wzory. Taki styl będzie pasował tak dziecku, jak i dorosłemu wykonującemu w pokoju swoją pracę.

Połączenie pokoju niemowlęcego z gabinetem to nie lada wyzwanie, jednak możliwe do pokonania. Jeśli pragnie się zastosować takie rozwiązanie, należy pamiętać jedynie o wszystkich niezbędnych elementach wyposażenia, o komforcie obu użytkowników i wybraniu odpowiedniego zarówno dla dziecka, jak i rodzica stylu aranżacji.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *