fbpx

DOM GOTOWY NA ZIMĘ

utworzone przez lut 23, 2015Inspiracje0 komentarzy

  1. Strona główna
  2.  » 
  3. Inspiracje
  4.  » DOM GOTOWY NA ZIMĘ

W polskim klimacie występują cztery pory roku, a żadna z nich nie jest dominująca. Osoby budujące dom w naszym kraju stoją przed sporym wyzwaniem, jakim jest dostosowanie budynku do skrajnie różnych warunków atmosferycznych – również tych panujących zimą. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak przygotować dom do jej nadejścia i o czym pomyśleć jeszcze na etapie budowy

Dom gotowy na zimę – czyli jaki?

Dla większości inwestorów „dom gotowy na zimę” to po prostu budynek ciepły – dobrze zaizolowany, pozbawiony mostków termicznych, wyposażony w szczelne okna i sprawny system centralnego ogrzewania. Oczywiście, taki dom to zimą istny azyl, ponieważ mieszkańcy odczuwają w nim właściwy komfort cieplny. Jednak czy zima nie daje się im we znaki w żaden inny sposób?
Przecież charakteryzuje się nie tylko minusowymi temperaturami, ale również porywistymi wiatrami, śnieżycami i niebezpiecznymi oblodzeniami. Dom i jego otoczenie mogą stanowić od nich odskocznię.

Ochrona przed wiatrem

Dom prawdziwie gotowy na zimę to budynek chroniący mieszkańców przed porywistym wiatrem i śniegiem przez niego noszonym. Powinien być dobrze osłonięty, szczególnie z tych stron, z których ma najwięcej okien, drzwi wyjściowych i tarasów. Najefektywniejszą formą osłony budynku mieszkalnego przed wiatrem jest podwójne ogrodzenie (np. złożone z wysokiego płotu i ciągu drzew lub krzewów wiecznie zielonych), zlokalizowane jak najbliżej krawędzi domu. Nie musi być jednocześnie ogrodzeniem całej działki – może bowiem wydzielać jej strefy.

Tarasy, balkony i wnęki również potrzebują dobrej ochrony przed wiatrem – bez niej zimą są bardzo mroźne, a często też pokryte głębokimi zaspami. Aby ich uniknąć, warto zastosować wszelkiego rodzaju pełne i półpełne osłony. Do tarasów i wnęk zlokalizowanych na parterze poleca się drewniane i murowane ścianki zintegrowane z bryłą domu (należy o nich pomyśleć już na etapie projektu) lub osłony do montażu na gotowym budynku, takie jak zwijane parawany przeciwwietrzne czy suwane panele. Osłony przeciwwietrzne można też stworzyć samemu, z kilkunastu drewnianych lub metalowych skrzyń postawionych jedna na drugiej, czy też drewnianych ścianek ogrodowych. Na balkonach drugiej kondygnacji warto zainwestować w pełne balustrady. Jeśli ich nie ma, należy zabezpieczyć te które już są, specjalnymi osłonami na balustrady balkonowe. Te mogą być wykonane z różnorodnych tworzyw sztucznych lub materiałów naturalnych np. drewna.

Ochrona przed oblodzeniami

Minusowe temperatury po niewielkiej odwilży sprawiają, że dookoła domu tworzy się istne lodowisko. Jest ono nie tylko nieestetyczne, ale również bardzo niebezpieczne. Co więcej, skute lodem tarasy, ścieżki i podjazdy ciężko jest doprowadzić do porządku, a lód potrafi je zniekształcić i zniszczyć. Dlatego zawczasu warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie przed oblodzeniami. Już na etapie projektowania domu można zastanowić się nad specjalną instalacją przeciwoblodzeniową, czyli systemem delikatnego ogrzewania gruntu pod ścieżkami i podjazdami oraz powierzchni pod podłogami tarasów i balkonów.

Jeżeli podjazdy, ścieżki i tarasy nie zostały wyposażone w systemy przeciwoblodzeniowe, warto zastanowić się nad tym, jak sprawić by ich powierzchnia nie była niebezpiecznie śliska podczas oblodzeń. I tak, na tarasach i balkonach należy pomyśleć o montażu płytek do użytku zewnętrznego, najlepiej matowych i chropowatych, na których lód rzadziej się osadza. Na podjazdach i ścieżkach można zaś zastosować żwir lub dobrej jakości kostkę brukową. Zawsze opłaca się zapytać sprzedawcę o to, który z materiałów będzie najlepiej sprawdzał się w trudnych zimowych warunkach przy dużych mrozach. Może ona zaproponować jeszcze inne, innowacyjne rozwiązania.

Podsumowując, dom gotowy na zimę to nie tylko dom ciepły we wnętrzu, ale również ciepły i bezpieczny na zewnątrz. Budynek idealnie przygotowany na zimę winien być osłonięty przed wiatrem i śniegiem, szczególnie w obrębie tarasów, wykuszy i balkonów. Ponadto, dobrze byłoby, gdyby był zabezpieczony przed oblodzeniami – w taki sposób, aby lód nie osiadał na ścieżkach i podjazdach lub chociaż niebezpiecznie nie skuwał tych powierzchni.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *